Záverečná práca vs. štátnice

21.9.2014 Štátnice spolu so záverečnou prácou tvoria jednu z viacerých podmienok úspešného absolvovania vysokej školy na ktoromkoľvek stupni. Okrem nich je študent nútený úspešne zvládnuť všetky zápočty, skúšky, absolvovať potrebné semináre a prednášky, či v neposlednom rade napísať množstvo seminárnych, a semestrálnych prác. Zlatý klinec programu ukončenia štúdia na vysokej škole však tvoria štátnice. Na čo sú nám? Má štátna záverečná skúška vôbec zmysel, ak bol študent nútený zvládnuť všetky tie, predošlé skúšky?

Už dlhšie sa diskutuje, či sú štátnice zmysluplné. Niekto by si povedal, že je to možné tvrdé vyjadrenie narážajúce na nepotrebnosť štátnej záverečnej skúšky. Vôbec, je potrebná? Táto téma bola len nedávno, no v krátkom čase pomerne často médiami pranierovanou témou. Spoločnosť sa začína zamýšľať nad nutnosťou tejto skúšky. Zamýšľame sa nad nutnosťou absolvovania štátnic a tiež záverečnej práce. Štátna záverečná skúška, ľudovo a študentmi nazývaná „štátnica“, alebo „štátnice“ je skúška, ktorej zvládnutie je potrebné pre úspešné absolvovanie vysokej školy. Pozostáva z učiva z predošlých rokov a mala by byť akýmsi zavŕšením štúdia. Pri tejto skúške zasadá komisia zložená minimálne z troch pedagógov. Poslucháč ju môže absolvovať až po úspešnom zvládnutí predošlých skúšok. Podmienkou k jej pripusteniu je tiež úspešné odovzdanie záverečnej práce, často nazývanej aj ako „bakalárska práca,“ či „diplomová práca.“

Záverečná práca je práca odborného charakteru, ktorej rozsah je minimálne 30 normostrán(ak ide o bakalársku prácu), v prípade diplomovej práce je tento rozsah minimálne 40 normostrán. Práca sa píše v závere štúdia a poslucháč ju píše za pomoci svojho školiteľa.

Štátnice a záverečná práca sú pre študentov dvomi veľkými „strašiakmi“. Na nezmyselnosť zvládnutia oboch prekážok už poukazovali mnohí. Mnohí sa snažili zamyslieť nad nutnosťou písania záverečnej práce (keď si študent musel absolvovať napísanie predošlých prác), no väčším nezmyslom, je aj podľa psychológov, absolvovanie štátnej záverečnej skúšky. A vôbec, je to potrebné? Nebolo by rozumné, zamerať sa na jednu z týchto prekážok a nestresovať viac tých, ktorí už aj tak vystresovaní sú aj na úkor eventuálneho zníženia náročnosti? /V.T./


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >