Viete ako si čo najlepšie zapamätať učivo do školy? Časť II.
07.05.2018 V minulom článku sme vám priniesli niekoľko rád ako si ľahšie zapamätať učivo, a dnes v tom budeme pokračovať. Dobrý spôsob ako si učivo pomerne dobre zapamätáte je hovoriť si ho nahlas. Je to efektívnejšie ako si text dookola čítať. Jednoducho si prečítané poviete vlastnými slovami, takto sa vám to lepšie zafixuje.
Tiež pomáha ak si text zvýrazňujete, alebo si z neho robíte poznámky. Robenie poznámok (výpiskov) je veľmi efektívna metóda, aj keď sa niekomu môže javiť ako otravná a zdĺhavá. Ale faktom je, že veľká časť skrípt (učebníc, odborných textov, atď.) je pomerne náročná na čítanie, diplomaticky povedané. Nie je problém sa stratiť niekde v texte, a podstatné veci vám unikajú. Preto sa poznámky, alebo zvýrazňovanie textu oplatia.
Je dôležité aby ste sa pri učení prispôsobili svojej pamäti, respektíve tomu aký druh pamäti je u vás dominantný. Niekto má najrozvinutejšiu vizuálnu pamäť. Ten (tá) sa najlepšie učí tak, že informácie vidí. Pri inom druhu pamäte prevládajú sluchové vnemy, takí študenti sa najlepšie učia tak, že učivo počujú. Týmto šťastlivcom stačí dávať dobrý pozor na seminároch (hodinách) a prednáškach, a majú minimálne z polovice vyhrané. Rozvinutá sluchová pamäť výrazne zvyšuje aj vaše schopnosti zvládnuť cudzí jazyk. Takzvaná kinetická pamäť je zameraná na hmat, či pohyb. Dominuje u pohybovo a športovo založených ľuďoch. Ale aj pri praktických činnostiach, ktoré môžu súvisieť aj s učením.
Pri učení je veľmi dôležitá motivácia. Bez nej to ide ťažko, preťažko. Nie každý predmet v škole vás musí baviť, niektoré môžu byť vyslovene nudné a otravné. Napriek tomu ich zvládnutie je cestou k vášmu konečnému cieľu, ktorým je úspešné ukončenie štúdia. A pokiaľ neviete nájsť motiváciu k učeniu sami, skúste ju hľadať u spolužiakov, kamarátov, či spolubývajúcich na internáte (priváte). Pokecajte si niekedy aj o učení, nielen o tom čo ste robili v piatok večer. Spýtajte sa na to ako sa učia druhí, aké majú techniky, čo im najviac pomáha. Nakoniec si svoju cestu k efektívnejšiemu učeniu a lepšej pamäti nájdete. /JH/