Pozor na originalitu práce. Ako ju dosiahnuť čo najnižšiu?

09.10.2018 Ak vás čoskoro čaká písanie záverečnej práce, v prvom rade si vyberte dobrú tému, ktorá nie je veľmi používaná. Originalita, inými slovami zhoda je jedným z hlavných kritérií dobre napísanej práce, ktoré vás môže úplne odstaviť od ukončenia štúdia. V praxi platí, že čím originálnejšiu bakalárku alebo diplomovku napíšete, tým väčšiu šancu máte, že ju dobre obhájite.

Originalita práce sa nedá nijako oklamať, pretože najprv ju kontroluje školiteľ, no potom sa nahráva do Centrálneho registra prác, kde vám budú presne zvýraznené vety, ktoré nie sú originálom, ale plagiátorstvom. Centrálny register funguje od roku 2011, kedy sa do neho nahrávajú všetky práce, ktoré boli odovzdané. Možnosť, ako tento systém oklamať neexistuje a preto si pred písaním práce dobre rozmyslite, či hoci len odsek skopírujete alebo ho napíšete vlastnými slovami. Nemusíte sa však báť, ak budete svoju prácu písať svedomito, z rôznych zdrojov a vlastnými slovami, výsledok z registra nebude vašou nočnou morou.

S určitou zhodou však počítať musíte, nie vždy sa dá vymyslieť originál, ak vašu tému spracovával už niekto pred vami. Čím frekventovanejšia je vaša téma, tým viac buďte dôsledný a nekopírujte. Ak bude mať vaša práca zhodu do 10% môžete byť pokojní, nič hrozné sa nedeje.

Ak nahráte prácu do systému a objaví sa vám tam číslo originality viac ako 20%, budete si musieť pred komisiou obhájiť, prečo sa to stalo. V prípade, že vaša práca bude skôr plagiátom ako originálom, nebudete pripustení k štátnej skúške a prácu musíte prerobiť. V prípade otázok a pomoci sa môžete obrátiť aj na nás, radi vám pomôžeme. /VP/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >