Brigáda v zahraničí cez agentúru

17.7.2014 Získavanie brigády v zahraničí, bez pomoci blízkych, rodiny, známych môže byť celkom riskantná záležitosť, preto je vhodné podobné aktivity, riešiť za pomoci pracovných agentúr, ktoré majú vhodné referencie. Medzi brigády, ktoré sa radia k najobľúbenejším cez pracovné agentúry radíme brigády v Grécku, Taliansku, Rakúsku. Určite sú medzi Vami takí, ktorí ste sa už popálili pri hľadaní práce cez agentúru, ktorá len vzala peniaze za sprostredkovanie, a pritom žiadnu brigádu nesprostredkovala.

Overenie pracovnej agentúry, s ktorou plánujete odísť pracovať do zahraničia, je možné viacerými spôsobmi. Medzi hlavné body, patrí overenie agentúry či disponuje povolením na sprostredkovanie zamestnania za úhradu, ktoré sa dá overiť na príslušnom referáte ÚPSVaR, pričom informácia sa dá získať na internetovej stránke. Overovanie agentúry je možné aj na stránke živnostenského úradu, alebo tiež pomocou referencií od známych. Netreba zabudnúť na internet, kde vo vyhľadávači, vieme zadať požadované údaje a mali by nám byť poskytnuté potrebné informácie. Webová stránka pracovnej agentúry je samozrejmosťou a pokiaľ chýba, je to prvý signál, ktorý by nemal ostať nepovšimnutý. Odporúčam aj katalóg sprostredkovateľských agentúr, kde býva aktualizovaný zoznam odporúčaných pracovných agentúr.

Od 1.5.2013 boli zmenené podmienky pre agentúry, ktoré už nesmú pýtať peniaze od brigádnikov za sprostredkovanie práce, čo znamená že agentúra nesmie pýtať žiaden poplatok ešte skôr, ako by klient podpísal pracovnú zmluvu s budúcim prázdninovým zamestnávateľom. Týka sa to agentúr aj v zahraničí aj na Slovensku. Agentúry nesmú pýtať ani administratívne a registračné poplatky. Tieto zmeny majú viesť hlavne k eliminácií problémov, s ktorými študenti bojovali kedysi, že skôr. Poplatky, ktoré treba zvážiť sú poplatky za ubytovanie, dopravu a poistenie. Tieto poplatky agentúry ponúkajú ako benefity k službám, ktoré treba zvážiť, či si neviete s týmto pomôcť sami. Dôležitá vec, na ktorú netreba zabudnúť je dobrá zmluva o sprostredkovaní zamestnania, ktorá musí byť písomná a musí obsahovať základné hlavné body:

  • Názov, adresu IČO zamestnávateľa a druh ekonomickej činnosti zamestnávateľa
  • Doba trvania zamestnania
  • Druh práce, výška mzdy, pracovné podmienky
  • Podmienky a spôsob poistenia
  • Rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie dohody.

Pracovná zmluva s Vaším budúcim zamestnávateľom v zahraničí je ďalší doklad, ktorý je nutné vlastniť a pred podpisom nutné riadne preštudovať. Veľkým plusom pre brigádnika je znalosť základných právnych predpisov krajiny, kam sa chystá pracovať. Nezabudnite na všetky dôležité telefónne čísla, ktoré by sa Vám v zahraničí mohli hodiť a môžete ísť pracovať. Udržuje kontakt s rodinou a známymi a po návrate pridajte svoje skúsenosti a referencie na portály, ktoré následne o rok môžu pomôcť iným brigadne chtivým študentom /Z.K./


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >