Ako správne vytvoriť dotazník. Diel II.
23.11.2015 Ak už teda máte jasne stanovený cieľ, správnu dĺžku a dobre sformulované otázky ostáva vám už iba pár maličkostí. :) Musíte si dať dobrý pozor na zoradenie otázok. Inak v tom budete mať ľudovo povedané ,,bordel“. Na začiatok by ste mali zaradiť nejaké otázky, ktoré respondentov zaujmú, no samozrejme k veci. Nepýtajte sa napríklad na...to radšej nechám na vašu predstavivosť :). Začnite tak aby ste respondentov zaujali, uprostred dotazníka majte tie najdôležitejšie otázky, a na konci tie menej dôležité.
Nezabudnite na správny úvod. Mali by ste respondentov slušne osloviť a poprosiť ich o vyplnenie dotazníku. Stručne by ste mali predstaviť účel vášho výskumu. Mali by ste respondentom aspoň naznačiť účel a zmysel celého dotazníku, ľudia totiž neradi robia veci, ktoré im nedávajú žiadny zmysel, teda aspoň väčšina ľudí :) . Správna motivácia je teda veľmi dôležitá. Optimálne by bolo, ak by sa vo vašom dotazníku nachádzali aspoň stručné pokyny ako je potrebné dotazník vyplniť. No pozor, hovoríme stručné. Ak tam totiž napíšete román tak sa vám na váš výtvor respondenti jednoducho vykašlú. Taktiež v krátkych inštrukciách uveďte aj predpokladanú dĺžku dotazníku, a riaďte sa tými 8 až 10 minútami. A samozrejme nezabudnite poďakovať za čas, ktorý musia respondenti vášmu dotazníku obetovať.
A nakoniec prichádza celkom logicky záver dotazníku. Čiže opätovné poďakovanie respondentom, prípadne nejaké stručné pokyny k odovzdaniu dotazníku ak je to potrebné. A úplne na záver ak chcete mať naozaj profesionálny dotazník, tak by ste si ho mali nechať otestovať. Bolo by dobré, ak by ste svoj výtvor dali pozrieť niekomu kto s tým už má aj nejaké reálne skúsenosti, a to ešte pred tým ako s ním vyrazíte do ulíc. Ak teda máte za sebou všetko, čo sme vám poradili môžete pristúpiť k jeho vyhodnoteniu, no to je zase už úplne iná šálka kávy :) /J.H./