Ako sa správne ,,zmáknuť“ prezentáciu. Časť I.
21.09.2015 Každý by chcel mať prezentáciu, ktorá bude zaujímavá, vyvážená, prehľadná, jasná a hlavne musí vzbudiť záujem poslucháčov. Musíte počas nej udržať pozornosť poslucháčov, a tiež ju vedieť správnym spôsobom ukončiť. To by malo cieľom každej jednej prezentácie. Ale čo to vlastne prezentácia je?
Prezentácia je text, ktorý je pripravený v písomnej, no prezentovaný v ústnej forme. V podstate je to vystúpenie rečníka pre konkrétnymi poslucháčmi. Rečníkovou úlohou je poslucháčom vhodne zvolenou formou, informáciami a pomocnými materiálmi podporiť svoju prácu, a obhájiť jej relevantnosť. Pozor, na to aby bola vaša prezentácia úspešná nestačí upútať len textom a obrazom. Vašich poslucháčov by ste sa mali snažiť zaujať hlavne hovoreným slovom, prípade sprievodným zvukom. Ten by vás však určite nemal prehlušiť:).
No jednoznačne najdôležitejší je váš hovorený prejav. Akokoľvek dobre spracovaná prezentácia totiž môže pohorieť práve na vašom pokazenom verbálnom prejave. Práve rečník hrá pri prezentácii tú najdôležitejšiu úlohu. Komunikuje, vytvára a následne udržuje kontakt s poslucháčmi. Dokonca ak je schopný komunikátor tak dokáže poslucháčov navádzať na konkrétne otázky, či poznámky. Tvorba a následná prezentácia nie je samoúčelná. V budúcnosti vám práve tieto skúsenosti môžu pomôcť vo vašej kariére.
Ten kto nemá s prezentáciami dostatok skúseností mal by jej príprave venovať nejaký čas. A teraz máme na mysli skôr tréning hovoreného prejavu, urobiť ju v PowerPointe totiž nie je až taký veľký problém:). No v prvom rade si každý kto ide prezentáciu robiť musí odpovedať na pár základných otázok. Aký je cieľ mojej prezentácie?
Čo vlastne chcem touto prezentáciou povedať? Ako by som mal svoje myšlienky sformulovať do krátkych, no zároveň výstižných viet? Ktoré informácie sú dôležité, a ktoré naopak nie? Koľko mám času na svoju prezentáciu? Aké publikum idem svojou prezentáciou osloviť? Ak budete mať odpovede na všetky tieto otázky tak môžete začať s výrobou samotnej prezentácie. Nabudúce si povieme štruktúre samotnej prezentácie, a tiež o tom na čo si treba dať pozor pri jej praktickej realizácii pred poslucháčmi. /J.H./