A čo takto predtermín?

02.12.2016 Pojem predtermín znie pre väčšinu študentov viac než nereálne. Pred obdobím skúšok poctivo naštartujú motory a na záver pomáha značná dávka prokrastinácie. Prečo táto kombinácia nezaberá aj na predtermíny?

Možno je to aj vec podvedomia, kedy akosi myseľ vytuší, že predtermín nie je až taký záväzný a keď to nespravíte, počkáte si na ďalší termín. Síce je vám ľúto strateného času nad učebnicami, ale úprimne si priznávate, že ste do toho nedali všetko. Človek, keď tuší možnosť druhej šance, prvú zvykne nevyužiť. Psychologický efekt, ktorý nenahráva pedagógom, ktorí aj na predtermíny minú zopár cenných predvianočných hodín pracovného času.

Táto možnosť je však z mnohých uhlov pohľadu aj atraktívne. Prečo? Tak napríklad učivo. Predtermín nie je tak vzdialený prednáškam a seminárom, kde nasávate potrebné vedomosti. A práve to, že ich budete mať ešte v čerstvej pamäti môžete oveľa ľahšie precválať predtermínom. Kolujú dokonca aj také fámy, že skúšajúci v predvianočnom opare bývajú zhovievavejší a zvyknú byť oveľa viac nápomocní ako pre bežných skúškach. Asi na tom niečo bude, veď bez vetra sa ani lístok nepohne.

Predtermín môže byť aj skvelou možnosťou ako sa zbaviť niektorých predmetov priamo v skúškovom období a čas pred samotnými skúškami využiť na dôkladné študovanie náročnejších predmetov. Takto sa ani nenazdáte a tým niekoľkým predtermínom budete vďační za to, že skúškové bolo tentokrát akési menej stresujúce a nemali ste chuť každý druhý deň skončiť so všetkým naraz.

V neposlednom rade si každý študent či neštudent chce užiť Vianočné leňošenie a namiesto učebníc vyberať len medzi koláčikmi. Bez výčitiek svedomia si Vianoce užijete hlavne vďaka predtermínom a nebudete sa musieť cez sviatočné dni trápiť učením. /SS/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >